Coraz głośniej o benzopirenie

  • Dodano: Czwartek, 9 stycznia 2014

 

 

W mediach pojawiają się ostatnio informacje o zmianach w przepisach określających maksymalny poziom benzopirenu w mięsie i wyrobach mięsnych. W związku z tą sytuacją 8 stycznia 2014 roku Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat dotyczący benzopirenu, który jednoznacznie informuje, iż nieprawdą jest informacja, że od września 2014 roku norma dotycząca zawartości benzopirenu w wyrobach mięsnych będzie wynosiła 0,2 mikrograma na kilogram.

Zgodnie z pkt 6.1.4 sekcji 6 załącznika do rozporządzenia Komisji (WE) nr1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ustalającego najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych (Dz. Urz. UE L 364 z 20.12.2006, str. 5, z późn. zm.) od 1 września 2014 r. najwyższy dopuszczalny poziom benzopirenu w mięsie wędzonym i produktach mięsnych wędzonych wynosić ma 2 mikrogramy na kilogram.

 

Główny Lekarz Weterynarii podkreślił, że badania żywności polegające na sprawdzeniu zawartości benzopirenu opierają się głównie na badaniach właścicielskich, prowadzonych przez podmioty sektora spożywczego produkujące mięso i produkty mięsne wędzone oraz wędzone ryby z wytycznymi dobrej praktyki higienicznej. Każdy producent żywności i pasz musi zapewnić bezpieczeństwo oraz wysoką jakość zdrowotną środków spożywczych, dlatego producenci są zobligowani do wdrożenia systemu HACCP (w ramach którego wykonuje się badania w kierunku WWA).

 

Główny Lekarz Weterynarii przedstawił także wyniki dotychczasowych badań przeprowadzonych w laboratoriach urzędowych w kierunku WWA:

 

1.      Laboratorium Zakładu Farmakologii i Toksykologii PIWet-PIB zbadało (badania

usługowe) do chwili obecnej 5 próbek ryb wędzonych oraz 12 próbek produktów

mięsnych wędzonych. W żadnej z badanych próbek nie stwierdzono obecności WWA

w stężeniach powyżej aktualnie obowiązujących wartości najwyższych

dopuszczalnych poziomów,

 

2.      Laboratorium ZHW w Szczecinie Oddział w Koszalinie wykazało, że 2012 roku wykonało 29 badań w kierunku WWA, z czego w jednym przypadku stwierdzono przekroczenie obowiązujących limitów. W 2013 r. przeprowadzono 235 oznaczeń, w tym 124 urzędowych i 111 właścicielskich, z czego przekroczenia stwierdzono w 8 przypadkach (dot. badań urzędowych).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowała: Katarzyna Niedźwiecka

 

 

 

 

 

 

« Powrót do listy artykułów