Działania podjęte przeciwko przeniesieniu ASF do Polski

  • Dodano: Środa, 29 stycznia 2014

24 stycznia 2014 roku odnotowano na terenie Litwy dwa przypadki występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Według miejscowych władz weterynaryjnych dziki zlokalizowano w pobliżu granicy białorusko-litewskiej, w odległości ok. 70-80 kilometrów od granicy z Polską. Przypadki ASF zostały bardzo szybko odnotowane dzięki programowi monitoringu w kierunku wykrycia tej choroby, który wprowadzono na terenie Litwy w 2013 roku, po wykryciu ogniska tej choroby na Białorusi. Władze Litewskie stosują środki zwalczania ASF zgodne z prawodawstwem UE. Znacznie powiększono obszar objęty szczególnymi restrykcjami, wprowadzono odpowiednie nakazy, zakazy, ograniczenia i środki zwalczania choroby ASF u świń i dzików. Na terenie całej Litwy pobiera się próbki do kontroli, a miejsca pobytu dzików są przeszukiwane w celu znalezienia padłej zwierzyny. Według aktualnych danych służb weterynaryjnych nie stwierdzono nowych przypadków wirusa ASF na terenie Litwy.

Choroba afrykańskiego pomoru świń może rozprzestrzeniać się bardzo szybko i zawsze  powoduje ogromne straty ekonomiczne. Nie istnieje metoda uniemożliwiająca całkowicie przedostanie się wirusa na terytorium Polski, podjęto jednak stosowne działania kontrolne i zabezpieczenia, których celem jest minimalizacja zagrożenia. Najważniejsze z nich to:

1.       Wprowadzenie monitoringu (badania laboratoryjne świń i dzików) w kierunku ASF na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Wszystkie dotychczasowe wyniki badań laboratoryjnych wykonanych na próbkach pobranych w ramach w/w programu były ujemne.

2.       Wydanie rozporządzeń Wojewodów (Lubelskiego, Mazowieckiego i Podlaskiego), w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Białorusi i możliwości jego przeniesienia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w celu zabezpieczeniem powiatów najbardziej zagrożonych możliwością wystąpienia ASF. Rozporządzenia te określają środki, których celem jest stworzenie szczelnego systemu nad obrotem zwierząt wrażliwych na afrykański pomór świń oraz wszelkich pozyskanych od nich produktów.

3.       Wzmocnienie kontroli bagażu podręcznego pasażerów wjeżdżających na terytorium Polski pod kątem wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego. Dokonywana jest konfiskata i zniszczenie takich produktów, podejmowane są działania nakierowane na wykrycie ewentualnych prób przemytu żywności.

4.       Wprowadzenie obowiązku kontroli na granicy Polski prawidłowości przeprowadzenia czyszczenia i dezynfekcji pojazdów wjeżdżających na teren UE, a przewożących na terytorium Federacji Rosyjskiej i/lub Białorusi świnie. Ponadto, podjęto działania związane z zabezpieczeniem przejść granicznych w maty dezynfekcyjne.

5.       Prowadzenie działań informacyjnych dot. ASF (rozdawanie ulotek informacyjnych hodowcom trzody chlewnej; prowadzenie szkoleń dla lekarzy weterynarii prywatnej praktyki).

W 2013 roku wprowadzono w Polsce program mający na celu wczesne wykrycie przypadków ASF oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa. Program będzie kontynuowany w obecnym roku. Wszelkie informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń udostępniane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Opracowała: Katarzyna Niedźwiecka

« Powrót do listy artykułów