Rozmowy o dopłatach i zatrudnianiu obcokrajowców

  • Dodano: Czwartek, 5 grudnia 2013

W pierwszych dniach grudnia odbyło się w Czerwińsku nad Wisłą spotkanie, w którym uczestniczyli sadownicy, rolnicy oraz producenci owoców i warzyw. Z zainteresowanymi spotkali się podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk oraz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Celem spotkania było omówienie dwóch tematów: dopłat do owoców miękkich oraz zatrudnianie cudzoziemców w gospodarstwach rolnych.

Tadeusz Nalewajk wyjaśnił wszystkim zgromadzonym, że od 2008 roku stosowana jest płatność do owoców miękkich w ramach wsparcia bezpośredniego. Celem takiego działania jest zwiększenie dochodowości gospodarstw rolnych, które produkują owoce do przetwórstwa. Na wsparcie w opisywanym sektorze przeznaczono łącznie blisko 400 mln złotych. Obecne przepisy unijne nie zakładają stosowania pomocy krajowej, dlatego od 2013 roku wsparcie do owoców miękkich realizowane jest wyłącznie ze środków unijnych. W 2013 roku Polska otrzymała na ten cel kwotę 11,04 mln euro, skorzystało z niej 30 tysięcy rolników. Maksymalny pułap tego wsparcia na 2014 r. dla Polski jest taki sam, jak w roku bieżącym.

Podejmując temat zatrudniania cudzoziemców podsekretarz stanu zauważył, że podstawowym warunkiem zatrudnienia obcokrajowców jest posiadanie przez nich pozwolenia na pracę w Polsce. Stosowne uprawnienie wydawane jest na czas określony z możliwością przedłużenia pozwolenia. Istnieje jeden wyjątek od tej zasady. Rolnik, szukając pracowników sezonowych do prac w rolnictwie, sadownictwie czy warzywnictwie, może skorzystać z oferty agencji pracy tymczasowej. Takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi opłatami dla agencji, ale pracodawca zostaje zwolniony z obowiązku przeprowadzania rekrutacji, prowadzenia akt osobowych czy wydawania świadectw pracy.

Zapowiedziano zorganizowanie spotkania rolników z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, celem spotkania będą rozmowy o zatrudnianiu obcokrajowców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowała: Katarzyna Niedźwiecka

« Powrót do listy artykułów